Новини
80 років з дня заснування Запорізького річкового порту
АСК «Укррічфлот»
Адрес:вул. Електриків, 8, м. Київ, 04071, Україна
Телефон:Тел.: +38 (044) 594 57 88
Тел./факс: +38 (044) 490 66 48
, E-mail: E-mail: info@urf.ua

У травні 2014 Запорізький річковий порт відзначив славний ювілей: 80 років тому, 23 травня 1934 був підписаний генеральний акт Урядової комісії про готовність до пуску Дніпровського шлюзу і причальної гавані. І вже через 5 днів, 28 травня 1934 року народження, відбувся урочистий мітинг, присвячений передачі Наркомвода (Народний комісаріат водного транспорту) Дніпровського шлюзу і гавані. Так офіційно почалася історія Запорізького річкового порту.

Водний шлях через Дніпро притягував судноходів з давніх часів, але на їх шляху вставали застрашливі пороги, що одержали в народі назву «зуби дракона». Пороги ці століттями перешкоджали наскрізному судноплавству, і, незважаючи на всі зусилля, прикладені людьми для очистки русла, вперті камені поверталися на місце.

Створення крупного річкового вузла стало можливим тільки після будівництва ДніпроГЕСу: гребля підняла воду на 37,5 метри, утворивши перед собою водосховище місткістю більше 3 мільярдів кубометрів води. Колись грізні скелі залишилися глибоко під водою - і сьогодні вже ніщо не нагадає про те, що 83 з 136-ти кілометрів шляху між крайніми пунктами зупинок, приписаними до порту, приховують під собою знамениті дніпровські камні.

Запорізький річковий порт створювався як органічна частина найважливішого індустріального центру, як найбільший і найкращий на Дніпрі по технічному обладнанню, за обсягами перевезень і оперативністю роботи. Проектна потужність в 350 тис. тонн перероблених вантажів на рік, забезпечила Запорізькому річковому порту безумовне лідерство на Дніпрі. При цьому, до 1939 року, вантажообіг порту зріс до 490 тисяч тонн, а ще через п'ять років на причалах Запоріжжя вже працювало чотири потужних портальних крана, два козлових і один плавкран. Підкорення неприступних порогів і подальший стрімкий розвиток порту стали можливими  завдяки натхненій  праці робітників. Багато з них прийшли на «будівництво століття» рядовими будівельниками, і залишилися на створеному ними підприємстві, освоюючи нові професії, в яких кожен знаходив особисте покликання.

У роки Великої Вітчизняної Війни порту було завдано колосальної шкоди - підприємство фактично довелося відновлювати з руїн. Післявоєнний час диктував свої умови, до того ж ремонт порту гальмували системно виникаючі бюрократичні зволікання. Проте, 8 червня 1947, Запорізький річковий порт відновлює роботу: через шлюз в порт пройшли дві великі баржі з вантажем. Але рани, завдані війною, не затягуються в одночас. Не були відновлені і задіяні всі потужності порту - недолік перевантажувальних механізмів призвівдо того, що на пристані «Запоріжжя» створилася пробка.

І знову становище вдалося виправити завдяки трудовому героїзму людей. Зусиллями колективу, замість встановлених нормою  500 тонн вантажів на добу, порт переробляв 900 тонн.

Одночасно відновлювалися і реконструювалися портові крани, перевантажувачі, транспортери, транспортні та експлуатаційні магістралі. Оснащення порту нарощувалось швидкими темпами, завдяки чому стабільно зростав обсяг перероблених за рік вантажів: 1955 - 2 млн. 650 тис. тонн, 1967 г. - 6 млн. 550 тис., 1973 г. - 10 млн. тонн, 1976 г . - 17,7 млн. тонн. Паралельно ведеться будівництво нових об'єктів: пасажирського причалу, причалу "Кічкас", бази відпочинку в селах Благовіщенка та Іванівка, затон і причал в місті Енергодарі.

У 1974 році Запорізький річковий порт об'єднується з Нікопольським річковим портом в єдиний орган господарського управління. Починаючи з 1975 року, судна змішаного плавання "ріка-море" стали експлуатуватися на закордонних безперевалочних перевезеннях. Запорізький річковий порт за своїми можливостями виростає до рівня міжнародного морського порту.

У смутні часи перебудови і перші роки незалежності України, Запорізький річковий порт не загубив свого обличчя, ставши одним з небагатьох підприємств, що в 1990-х рр. продовжувало будівництво та реконструкцію виробничих потужностей, закуповувало техніку. Значно знизився вантажообіг, дещо змінилася номенклатура вантажів, але порт шукав і знаходив нові напрями та можливості для своєї діяльності.

Краща традиція - бути кращими

Сьогодні філія Публічного акціонерного товариства «Судноплавна компанія «Укррічфлот» «Запорізький річковий порт»- найбільший порт на Дніпрі. Його причали розташовані на берегах Запорізького і Каховського водосховищ, розділених греблею ДніпроГЕСу. Відстань по фарватеру між найбільш північними і південними пунктами зупинок становить 136 км.

Філія АСК «Укррічфлот» «Запорізький річковий порт» здійснює перевантаження експортно-імпортних і каботажних вантажів. Порт спеціалізується на переробці -руди, коксу, вугілля, металопрокату, металобрухту, добрив, глини, піску, феросплавів, бокситів.

Також порт надає послуги з транспортно-експедиторського обслуговування, здійснює видобуток піску річкового, залишаючись незмінним лідером в цьому сегменті ринку, і реалізує його на ряду з іншими мінерально-будівельними вантажами. Вантажно-розвантажувальні роботи ведуться цілодобово.

Сьогодні  Запорізький річковий порт залишається вірний своїм традиціям і продовжує розвиватися. Так, минулого року порт збільшив пропускну здатність з перевантаження металопрокату до 100 тис.тонн на місяць. Проводиться реконструкція та модернізація потужностей порту.

Кузня кадрів

Запорізький річковий порт був і залишається головною кузнею кадрів річковиків і докерів в Дніпровському басейні. Наш колектив славиться своїм професіоналізмом, і не випадково більшість членів командного складу Укррічфлоту вийшли із Запорізького річкового порту. Відзначаючи 80-річчя з дня заснування Запорізького річкового порту, слід сказати про міцний злагоджений колектив, зусиллями якого підтримується успішна діяльність Компанії. Потрібно віддати данину традиціям річковиків, які гідно продовжує молода зміна талановитих, ініціативних кадрів.

Команда АСК «Укррічфлот» від усієї душі вітає своїх колег з ювілеєм і дякує кожному за особистий вклад в розвиток Компанії.
Так тримати!

АСК «Укррічфлот»
Адрес: вул. Електриків, 8, м. Київ, 04071, Україна
Тел.: +38 (044) 594 57 88
Тел./факс: +38 (044) 490 66 48
E-mail: info@urf.ua